Może być stosowana do wielu celów, między innymi:
Przydatne są szczególnie wtedy, gdy planujemy hodowlę dżdżownic i produkcję wermikompostu w pomieszczeniu. Bardzo funkcjonalne i ekonomiczne są pojemniki budowlane, zwane też kastrami budowlanymi. Są wykonane z plastiku, dostępne w różnych kształtach - okrągłe lub prostokątne, a także w różnych rozmiarach - od 40 do 90 litrów pojemności. Z łatwością możemy więc dobrać odpowiedni pojemnik, w zależności od tego, jak dużą hodowlę chcemy prowadzić lub też ile miejsca w pomieszczeniu możemy przeznaczyć na taki pojemnik. Możemy również użyć kilku pojemników, które ustawiamy jeden na drugim.
Służy do przygotowania płynnego wyciągu z wermikompostu z namnożonymi pozytywnymi mikroorganizmami. Napowietrzanie wermikultury ma bardzo duże znaczenie, ponieważ dzięki temu stwarzamy lepsze warunki do rozmnażania się pozytywnych mikroorganizmów, które tylko w warunkach tlenowych mogą się rozmnażać i zwalczać negatywne mikroorganizmy. Najlepsza do tego celu będzie elektryczna pompka zewnętrzna z wężykiem i kamieniem napowietrzającym, który rozdrabnia tłoczone powietrze na bardzo małe bąbelki, co w dużym stopniu zwiększa skuteczność napowietrzenia wermikultury. Do wyboru są pompki o różnej wydajności, możemy więc dobrać najbardziej odpowiednią dla naszej wermikultury.
Jest niezbędna w przypadku wermikompostowania na zewnątrz. Jeżeli spód pryzmy lub kompostownika nie jest utwardzony, konieczne jest zastosowanie takiej siatki, ponieważ dżdżownice są przysmakiem kretów i musimy je przed nimi chronić.