Dodatki uszlachetniające wermikompost

dodatki do wermikompostu

Mączka bazaltowa

Bazalt jest to bardzo twarda skała wulkaniczna o bogatym składzie mineralnym. W wyniku jej obróbki powstaje pylista substancja, tak zwana mączka bazaltowa. Jej głównym składnikiem jest krzemionka, a jak wiadomo, duża zawartość krzemu doskonale wpływa na jakość gleby, przez co również wzmacnia rosnące na niej rośliny, uodparniając je na choroby i chroniąc przed szkodnikami. Mączka bazaltowa zawiera również wszystkie niezbędne roślinom makro- i mikroelementy, między innymi tlenek glinu, żelaza, magnezu, wapnia, sodu, potasu, manganu. Mączkę bazaltową dodajemy do wermikompostu w trakcie procesu wermikompostowania lub po jego zakończeniu w proporcji 1:10.

Przydatne są szczególnie wtedy, gdy planujemy hodowlę dżdżownic i produkcję wermikompostu w pomieszczeniu. Bardzo funkcjonalne i ekonomiczne są pojemniki budowlane, zwane też kastrami budowlanymi. Są wykonane z plastiku, dostępne w różnych kształtach - okrągłe lub prostokątne, a także w różnych rozmiarach - od 40 do 90 litrów pojemności. Z łatwością możemy więc dobrać odpowiedni pojemnik, w zależności od tego, jak dużą hodowlę chcemy prowadzić lub też ile miejsca w pomieszczeniu możemy przeznaczyć na taki pojemnik. Możemy również użyć kilku pojemników, które ustawiamy jeden na drugim.

mączka bazaltowa mączka bazaltowa

Odkwaszanie i zakwaszanie

W procesie wermikompostowania mają również znaczenie substancje służące do regulacji poziomu pH wermikultury. Najbardziej optymalny dla wermikultury odczyn pH mieści się w granicach 6-8. Należy co jakiś czas zbadać odczyn za pomocą kwasomierza. Może to być cyfrowy miernik pH lub kwasomierz z płynem Helliga - oba rodzaje dostępne są w naszym sklepie. Jeśli pH jest zbyt niskie, możemy podnieść je, dodając do wermikultury substancje odkwaszające, jeśli będzie zbyt wysokie, dodajemy preparaty zakwaszające.

Wapno nawozowe

Stosujemy je do odkwaszania wermikompostu, w przypadku zbyt niskiego pH wermikultury. Wapno nawozowe musi mieć w tym przypadku postać węglanową (CaCO3), ponieważ tylko w takiej postaci nie zaszkodzi dżdżownicom. Wapno tlenkowe (CaO) ma zbyt szybkie i reaktywne działanie, w wyniku wprowadzenia go do wermikultury powstanie silnie żrący wodorotlenek wapnia, który może poparzyć dżdżownice. Inaczej mówiąc, wapno tlenkowe zabije w wermikulturze mikroorganizmy. Wapno typu węglanowego działa wolniej, a w procesie rozpadu nie tworzy związków szkodliwych dla dżdżownic. Wapno takie mieszamy z wierzchnią warstwą materiału kompostowego i polewamy wodą. Możemy również użyć go po zakończeniu procesu wermikompostowania, jeżeli potrzebujemy akurat podłoża zasadowego. Mieszamy wtedy wapno dokładnie z całym wermikompostem. Dawkowanie wapna zależy od wyjściowego poziomu pH wermikultury, dlatego należy dostosować je do aktualnego pH.

Jeśli stosujemy przy wermikompostowaniu mączkę bazaltową, nie ma potrzeby stosowania również wapna, ponieważ bazalt ma w składzie wapno i dzięki temu działa na wermikompost odkwaszająco.

Preparat do zakwaszania

Służy do obniżenia poziomu pH wermikompostu. Stosujemy go po zakończeniu procesu wermikompostowania, jeśli potrzebujemy akurat podłoża dla roślin kwaśnolubnych. Nie można dodawać preparatu do wermikultury w trakcie procesu kompostowania, ponieważ możemy doprowadzić do wyginięcia dżdżownic. Do zakwaszania wermikompostu możemy użyć siarczanu amonu lub granulowanej siarki nawozowej. Preparat dokładnie mieszamy z całością wermikompostu. Dawka substancji zakwaszającej zależy od wyjściowego poziomu pH, należy więc ją dostosować do aktualnego pH.