Dżdżownice kompostowe

dżdżownice kompostowe

Eisenia fetida to gatunek skąposzczeta z rodziny dżdżownicowatych. Dorosły osobnik dorasta do 10-12 cm i osiąga wagę nawet do 1 grama. Ciało tej dżdżownicy ma wydłużony, obły kształt i różowe zabarwienie. Składa się z wyraźnie zaznaczonych, widocznych gołym okiem segmentów, z których każdy wyposażony jest w osiem małych szczecinek, ułożonych parami. Kompostowiec różowy dojrzałość płciową osiąga po około 100 dniach życia, a w optymalnych warunkach mnoży się bardzo szybko. Może wówczas zwiększyć swoją populację nawet 21-krotnie w ciągu roku. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki bytowania, gatunek ten może żyć nawet 16 lat, co w porównaniu do innych gatunków jest bardzo długim okresem, bo długość życia większości gatunków dżdżownic to około 4 lata.

Kompostowiec różowy wyróżnia się bardzo dużą aktywnością w procesie przerabiania materiału kompostowego. Każdy osobnik pobiera dziennie tyle substancji odżywczych, ile sam waży, a wydala połowę tego, co pobierze. Dżdżownica ta jest gatunkiem dużo mniej wybrednym od pozostałych, na bieżąco przerabia wszystkie dokładane jej organiczne produkty. Jeśli stworzymy jej dogodne warunki bytowania, może aktywnie przetwarzać je przez cały rok. Zaletą tego gatunku jest to, że osobniki trzymają się swojego siedliska i jeżeli mają dostateczną ilość pożywiania, nie ma obawy, że opuszczą nasz kompostownik. Nie chorują na żadne choroby bakteryjne ani wirusowe. Świetnie nadają się do hodowli przydomowej, mogą przebywać zarówno w skrzynkach kompostowych, jak i na pryzmach. Dodatkowo bardzo dobrze aklimatyzują się do nowego środowiska.

Hodowla dżdżownic w kompostowniku przydomowym daje nam wiele korzyści. Możemy dzięki nim z łatwością zagospodarować wszelkie odpadki organiczne, zarówno z kuchni, jak i z ogrodu. Dodatkowo przyspieszamy znacznie czas ich przetwarzania w porównaniu z tradycyjnym kompostowaniem.

Dżdżownice kalifornijskie

Dżdżownice kalifornijskie 200 szt.

produkt niedostępny