Wermikompost uzyskujemy dzięki dżdżownicy kalifornijskiej, która w przewodzie pokarmowym przetwarza wszelką dostarczaną jej materię organiczną, wytwarzając bardzo bogatą florę bakteryjną, a następnie wydala ją, tworząc bardzo wartościowy wermikompost. Te odchody dżdżownic to inaczej koprolity, z tego względu wermikompost jest również nazywany kompostem koprolitowym. Koprolity mają sypką, gruzełkowatą postać, ciemną barwę i stabilną strukturę. Z wyglądu przypominają próchnicę i mają podobne do niej działanie – poprawiają strukturę gleby, napowietrzają ją i użyźniają. Dzieje się tak dlatego, że wermikompost zawiera duże ilości enzymów oraz mikroorganizmów, które, wprowadzone do gleby, pobudzają jej życie biologiczne. Często zdarza się, że gleba może być bogata w substancje organiczne, ale ze względu na brak życia biologicznego w glebie są one niedostępne dla roślin. Zawarte w wermikompoście pozytywne mikroorganizmy, wprowadzone wraz z nim do gleby, uaktywniają zawarte w niej mineralne składniki pokarmowe, które dotąd były nieprzyswajalne dla roślin. Dlatego po dodaniu do gleby wermikompostu zwiększa się w niej znacząco ilość makro- i mikroelementów przyswajalnych dla roślin, a toksyczne związki metali ciężkich są przekształcane w formy trudno przyswajalne, dzięki czemu nie przenikają do roślin. Dzięki obecności mikroorganizmów, które szybko przetwarzają organiczne substancje, wermikompost nie ma nieprzyjemnego zapachu.
Wermikompost ma wiele zalet:
Wermikompost możemy stosować w ogrodach warzywnych, owocowych i ozdobnych, a także w uprawach rolniczych. Jest doskonały również dla roślin domowych i balkonowych. Dodatkowo przy stosowaniu wermikompostu nie ma ryzyka przenawożenia, ponieważ większość związków mineralnych i odżywczych związana jest w komórkach mikroorganizmów i dopiero w miarę ich obumierania jest uwalniana i wykorzystywana przez rośliny.
Wermikompost możemy stosować zarówno w postaci sypkiej, jak i w formie płynnego wyciągu. Wermikompost sypki stosujemy zwykle doglebowo, mieszając z wierzchnią warstwą gleby lub rozsypując wokół roślin. W postaci sypkiej będzie idealny do produkcji rozsady, zaprawiania dołków pod sadzone rośliny, do poprawy kondycji słabych lub nadmiernie eksploatowanych gleb. Przydaje się również do uzupełniania podłoża w roślinach doniczkowych – nie wymagają one wtedy wymiany podłoża. Wermikompost płynny możemy stosować zarówno doglebowo, podlewając rośliny, jak i dolistnie. Płynny wyciąg stosujemy również do zaprawiania nasion przeciw chorobom grzybowym, a także do oprysku już rosnących roślin w celu ochrony przed patogenami i szkodnikami. Przy przesadzaniu roślin do gruntu moczymy w nim korzenie.